Pierścionek zaręczynowy na stosie magazynów mody ślubnej

Angielskie wesele

Angielskie wesela różnią się od tych tradycyjnych, polskich, które pamiętam z nastoletnich lat. Wprawdzie ostatni raz na polskim weselu byłam dziesięć lat temu, ale wydaje mi się, że aż tak wiele się nie zmieniło.

Poniżej jest kilka różnic, które zaobserwowałam. Dajcie znać, jeżeli uważacie, że te rozbieżności powoli się zacierają.

Alkohol
Chyba śmiało można powiedzieć, że na polskich stołach weselnych królują wódka i wino. W Anglii natomiast, oprócz wina, bardzo popularne jest piwo. Na wszystkich angielskich weselach, na których byłam, do obiadu podawano wino, a goście mogli kupić sobie innego rodzaju alkohol z baru.

Czas trwania wesele
Z mojego doświadczenia angielskie wesela kończą się na ogół około pierwszej nad ranem, co stanowi znaczny kontrast z polskimi przyjęciami do białego rana. W Anglii nie ma też czegoś takiego jak poprawiny! Wszyscy angielscy znajomi, którym mówię o naszym dwudniowym imprezowaniu, są bardzo zaskoczeni – oczywiście na plus! 😉

Motyw przewodni
Bardzo często młodzi decydują się zorganizować wesele według wybranego przez nich motywu przewodniego. Może to być motyw kolorystyczny (gdzie wszystkie dekoracje, detale i zaproszenia są planowane w tym samym kolorze) albo tematyczny (na przykład ochrona środowiska, rock & roll czy podróże).

Drużbowie i druhny
W Anglii nie paruje się drużbów z druhnami. Wręcz przeciwnie istnieje podział pomiędzy Panem Młodym i jego drużbami a Panną młodą i jej orszakiem druhen.

Druhny na ogół ubrane są tak samo, a ich sukienki często kolorystycznie odzwierciedlają motyw przewodni wesela. Drużbowie też zazwyczaj ‘występują’ w identycznych garniturach, a ich krawaty są tego samego koloru co sukienki druhen.

Można pomyśleć, że to trochę monotonne (wszyscy ubrani tak samo!), ale mi osobiście bardzo podoba się ten pomysł. Uważam, że pomaga on stworzyć przepiękną weselną całość.

Gości nie zaprasza się osobiście
Anglicy nie mają w zwyczaju jeździć po rodzinie i znajomych i osobiście dostarczać zaproszeń. Można je ‘rozdać’ przy okazji, jeżeli chodzi o najbliższą rodzinę i przyjaciół. Pozostali goście otrzymują zaproszenia pocztą i nikt nie czuje się tym urażony.

Save the date
Przed wysłaniem samych zaproszeń, Anglicy rozsyłają tak zwane Save the date. Dla mnie to trochę takie zaproszenia przez oficjalnymi zaproszeniami. Często pary zaręczają się, ale nie planują wesela przez kilka lat. Jak już jednak ustalą datę, to mogą wysłać Save the date, aby uprzedzić gości o planowanym weselu.

Świetnie sprawdza się to przy weselach organizowanych za granicą, gdyż pozwala gościom na zaplanowanie urlop i wykupienie lotów z wyprzedzeniem.

Advertisements

4 thoughts on “Angielskie wesele

  1. Aleksandra says:

    W Polsce raczej rezygnuje się z drużbów i druhen, są tylko świadkowie. Przy stole z młodą parą siedzą świadkowie i najbliższe dla nich osoby, jak rodzeństwo, kuzyni i przyjaciele w zbliżonym do nich wieku. Teraz chyba nikt już się nie bawi w swatanie młodych ludzi, oni sami potrafią układać sobie życie. Tak przynajmniej jest w moim otoczeniu;)
    Pozdrawiam:)

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s