Młody chłopak wchodzący do czerwonej budki telefonicznej w Londynie

Prawdy i mity o Wielkiej Brytanii

Jeszcze zanim wyjechałam na studia do Wielkiej Brytanii, miałam już w głowie dokładnie ukształtowaną wizję tego kraju. Nieustanny deszcz, słynny Tower Bridge i herbatka o five o’clock – tak właśnie wyobrażałam sobie angielską codzienność.

Moje stereotypowe założenia szybko zostały zweryfikowane przez rzeczywistość i okazało się, że wiele z nich mija się z prawdą.

Poniżej jest kilka przykładów faktów i mitów o Wielkiej Brytanii.

1. Herbata o five o’clock

MIT: Istnieje przekonanie, że Anglicy piją herbatkę o piątej wieczorem. Każdy, kto oglądał Jak rozpętałem II wojnę światową – Obóz angielski z pewnością wie, o co mi chodzi. Tymczasem, jest to totalna bzdura!

Typowe godziny pracy w Anglii to tak zwane 9-5 (od dziewiątej rano do piątej wieczorem). Zapewniam Was, jak tylko wybije piąta to nie w głowie mi picie herbaty! Jak najszybciej chcę wrócić do domu i gotować obiad.

2. London Bridge i Tower Bridge to ten sam most

MIT: London Bridge i Tower Bridge często brane są za ten sam most, choć w rzeczywistości to dwa różne miejsca.

Tower Bridge jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu i znajduję się nieopodal Tower of London. Jeśli myślicie więc o moście w Londynie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie Tower Bridge jako pierwszy przychodzi Wam do głowy.

3. Angielskie kuchnia jest nudna

MIT: Angielskie jedzenie to nie tylko fish & chips! Kto nie miał przyjemności spróbować tradycyjnych angielskich dań, niech nie da się zwieść. Bardzo popularne i smaczne są angielskie pies (zapiekane potrawy warzywno-mięsne), jak również tradycyjny Sunday roast i angielskie śniadanie (czytajcie więcej o angielskiej kuchni w artykule Uwielbiam angielskie śniadanie!).

Anglicy mają też wielu utalentowanych kucharzy takich jak Jamie Oliver, Mary Berry, czy Nigela Lawson, a programy kulinarne są bardzo popularne w angielskich domach. Sama uwielbiam oglądać The Great British Bake Off i MasterChef.

4. Anglia i Wielka Brytania to jedno i to samo

MIT: Wielka Brytania to nazwa wyspy, na której położone są: Anglia, Szkocja i Walia. Razem z Irlandią Północną tworzą one Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zatem Anglia to jedna z części składowej Wielkiej Brytanii, a nie osobne państwo.

5. Brytyjczycy często rozmawiają o pogodzie

PRAWDA: Pogoda jest częstym tematem rozmów w Wielkiej Brytanii. Zawsze można na nią ponarzekać, gdy pada albo komplementować, kiedy świeci słońce. Jedno jest pewne, pogoda zawsze jakaś jest i stanowi dobry punkt wstępny do rozmowy.

6. W Wielkiej Brytanii często pada deszcz

PRAWDA: W Wielkiej Brytanii często pada ze względu na morski klimat i wyspiarskie położenie. Rzadko wychodzę z domu bez parasolki, bo nawet najsłoneczniejszy poranek nie gwarantuje, że po południu nie będzie ulewy.

Oczywiście są też ciepłe, słoneczne dni, ale są one dość nieregularne. Czasami piękna pogoda przypada na maj, a czasami na czerwiec. W tym roku mieliśmy kilka cudownych dni w kwietniu – było upalnie jak w lecie!

7. Jak herbata, to tylko z mlekiem

PRAWDA: Anglicy piją herbatkę z mlekiem. Na początku nie mogłam się do tego przyzwyczaić, ale teraz sama tak piję i bardzo mi smakuje. Nawet na lotnisku na Fuerteventurze ostatnio poprosiłam o mleko do herbaty!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s